Dr. Nevia Delalle otkriva: “Kako njegovati kožu prije spavanja?”
Svatko ima neke svoje svakodnevne rituale. Kad sam počela razmišljati o svojima na pamet su mi odmah pale sve moje bočice vitaminskih seruma, boostera antioksidansa te retinola i kiselina. Sve to je neizostavni dio moje noćne njege. (dr. Nevia Delalle)
Zašto “Beauty sleep” nije samo mit?
Prije svega, da vam pojasnim što zapravo naša koža proživljava tijekom noći?!
Činjenica je dok se odmaramo i naša koža se odmara, obnavlja i oporavlja od dnevnih aktivnosti. Zbog toga je kvalitetno spavanje imperativ za zdravlje i ljepotu kože.
Postoji nekoliko faza spavanja. Fazu tri i četiri nazivamo “beauty sleep” ili dubokim snom. Tijekom dubokog sna dolazi do relaksacije mišića, povećanja protoka krvi te obnavljanja tkiva i energije. Tada se pojačano luči hormon rasta, GF odgovoran za izgradnju mišića i kostiju, a istovremeno i usporava razgradnju proteina koji su osnovni građevni materijal. To ukazuje da GF igra važnu ulogu u poboljšavanju kolagenog matriksa važnog za održavanje koze čvrstom i mladom.
Stanice se tijekom noći regeneriraju brže. Dijeljenje stanica najintenzivnije je oko dva sata nakon ponoći. GF štiti proteine i sudjeluje u mobilizaciji masnih stanica. Dokaz za to su i životinje koje jedu tijekom noći i kod kojih nije zabilježen porast lučenja GF-a.
Kad noć ne prospavate dobro, događa se isto, ali na žalost bez pojačanoga lučenja GF-a, pa izostane najvažniji dio regeneracije. Osim toga neprospavana noć donosi spuštene vjeđe, crvene oči, umoran izgled i manju atraktivnost uz odsustvo borbe protiv slobodnih radikala.
Spavanje također reducira razinu kortizola, hormona stresa, povezanog s čestim autoimunim bolestima poput alopecije i vitiliga, psorijaze, atopijskog dermatitisa.
Kortizol će značajno ranije skočiti tijekom neprospavane noći
Dok spavamo, onda se i znojimo što je prirodna hidratacija kože. Povišeno uzglavlje te spavanje na leđima je dokazano bolje za sprječavanje gužvanja lica, stvaranje bora i manje podočnjake. Svilene jastučnice i potpuni mrak u sobi je početak njege kože prije spavanja. Idealno bi bilo da na počinak idete prije 23 h kako bi se svi ciklusi spavanja mogli odvijati nesmetano. Otprilike 30 minuta prije spavanja potrebno je uzeti do 2 mg melatonina.
Što je melatonin?
Kako starimo razina melatonina se smanjuje. Stoga, nije ni čudno da veliki broj ljudi ima nekvalitetan i isprekidan san. Uzimanjem suplemenata melatonina, potaknut će se brže uspavljivanje i duboki san koji je najvažniji za “beauty sleep”. Osim toga, melatonin je izrazito jaki antioksidans. Razina ovog hormona se smanjuje sa svjetlom i ne izaziva ovisnost, a poboljšava kvalitetu emocionalnog i socijalnog funkcioniranja tijekom dana. Uz melatonin može se povremeno uzimati i amino kiselina triptofan koja se u organizmu kemijskim reakcijama pretvara u melatonin.
Tih 30 minuta prije uspavljivanja iskoristite za skidanje make up-a, nanošenje seruma s antioksidansima ili hidratacijskim učinkom, a ja ipak najviše volim ili jaku hranjivu kremu ili stimulativne serume i boostere glikolne, azelaične ili fitićne kiseline, a kao šlag na kraju retinol u različitim koncentracijama. (dr. Nevia Delalle)