Trendovi u estetskoj medicini – estetska dermatologija!
Što se promijenilo tijekom pandemijskih godina?
Estetska dermatologija je grana koja se tijekom posljednjih dvadesetak godina razvijala velikom brzinom. Trendovi su se na sreću značajno promijenili. Isto vrijedi i za estetsku kirurgiju. Došlo je i do preklapanja u manje invazivnim metodama koje su zauzele važno mjesto i postale dostupne gotovo svima.
Manje je više
Posebno me veseli što se ponovno počela cijeniti prirodna, izbalansirana ljepota. U skladu s tim i trendovi u samom odabiru postupaka. Premda aplikacija filera i botulinum-toksina još uvijek zauzimaju prvo mjesto u svakodnevnom radu, način aplikacije i odabir samog materijala idu u korist meni najdraže izreke: „Manje je više!!!“
Rusku tehniku popunjavanja usana na sreću zamjenjuje francuska. Sve više se kombiniranjem različitih metoda pomlađivanja dolazi do lijepe i zdrave kože uz izbalansiranu, minimalnu volumenizaciju lica i sve više upotrebe „skinboostera“ – duboka hidratacija kože hijaluronskim filerima bez dodavanja volumena.
Moram naglasiti da su sve metode kojima se i sama koristim u svakodnevnom radu i koje će sigurno biti trend u 2022. g. stimulativne metode. Upravo je stimulacija fibroblasta u srednjem sloju kože odgovor na produkciju kolagena i elastina, dvije najvažnije komponente za elastičnu, zdravu i sjajnu kožu bez bora.
Laserske abrazivne i neabrazivne metode kombiniram s mezoterapijskim koktelima, metodama „microneedlinga“, mezonitima. Uz to i radiofrekvencijske te ultrazvučne fokusirane metode.
Vrlo značajno mjesto u mojoj ordinaciji imaju i biostimulativni fileri. Izdvajam kalcijev hidroksiapatit ili poli-L-laktične kiselinu koji na prirodan način revitaliziraju kožu na suptilan način. Sve navedene metode na različitim razinama djeluju izvana i iznutra. Rezultat je prirodan, zdrav i ne „alijenizirani“ izgled koji, nadam se, odlazi u povijest.
Danas su pacijenti informirani jako dobro i dolaze s konkretnim pitanjima i željama. Sretna sam da se sve više ti prohtjevi podudaraju s mojim stručnim mišljenjem i na kraju su svi zadovoljni.
Utjecaj pandemije
Osim svih navedenih postupaka, kako je i protekla godina bila pandemijska te su brojni većinu vremena provodili pred ekranom i gledajući se online, više se pažnje obraćalo na donji dio lica i podbradak.
Tako mogu reći da sam nešto više provodila tretmane lipolize podbratka, mezonita mentolabijalnog područja, konturiranja donje čeljusti. Također je uklanjanje ožiljnih promjena na licu (posljedica mladenačkih akni) postalo značajno češće tražen postupak nego ranije kada se pacijenti nisu toliko gledali.
Češće su se tražile invazivnije metode koje zahtijevaju oporavak od nekoliko dana, što je u normalnim uvjetima luksuz. Takvim postupcima postižu se fantastični rezultati, a to je abrazivni laser ili laserski piling kako ga volimo zvati, potom srednje duboki pilinzi ili frakcijska plazma.
Zajedničko im je da stimulativno djeluju na dermis, a uklanjaju cijeli epidermalni sloj kože. Ne moram napominjati da je koža nakon takvih postupaka savršena i dermatolozi ih obožavaju.
Također sve je veći broj muškaraca, koji bez predrasuda dolaze na brojne minimalno invazivne postupke, a za razliku od žena, češće traže biostimulativne nego hijaluronske filere, i važnije im je da izgledaju njegovano nego potpuno bez bora.