Anti-age misija počinje uz SPF i vitamin C – imamo savršenu kombinaciju koja zaista djeluje!

Izraz “izgledaš svemirski” odnedavno ima sasvim novo značenje. Kada se američka astronautkinja Sunita Williams vratila na Zemlju nakon 288 dana provedenih u svemiru, mnoge je iznenadila njezina pojava. Izgledala je starije, iscrpljeno i fizički promijenjeno. Kao da je deset godina ostarjela u manje od jedne.
Premda zvuči pretjerano, ovakva promjena nije neočekivana. Znanost je potvrdila da mikrogravitacija, kozmičko zračenje i ekstremni uvjeti svemira imaju snažan utjecaj na tijelo. No, koža među prvima osjeti posljedice.
Možda sada mislite: “To mi se sigurno ne može dogoditi… barem ne ovdje na Zemlji.”
Jeste li sigurni?

Za pojavu znakova ubrzanog starenja kože nije potrebno otputovati u svemir. Dovoljno je svakodnevno živjeti pod utjecajem Sunca. Naš vjerni planetarni pratilac istovremeno nas grije, puni energijom, ali i kontinuirano oštećuje kožu. Više od 80 % vidljivih znakova starenja – poput gubitka elastičnosti, bora, proširenih pora i hiperpigmentacija – posljedica su UV zračenja kojem smo izloženi čak i kada nismo direktno na suncu.

Toplinsko starenje (heat aging)
Posljednjih godina dermatolozi sve više ističu još jedan opasan, ali često zanemaren uzrok starenja kože – tzv. toplinsko starenje (heat aging). Za razliku od fotostarenja koje izazivaju UVA i UVB zrake, toplinsko starenje nastaje uslijed dugotrajne izloženosti povišenim temperaturama – bilo da se radi o sunčevom zračenju, infracrvenim valovima, estetskim tretmanima koji koriste toplinu ili jednostavno vrućim ljetnim danima u gradu.

Iako je utjecaj temperaturnih promjena na stanje kože velik, o tome se uglavnom ne govori jer uvijek je u fokusu UV zračenje. No, ta se dva pojma ne smiju brkati! UV zračenje i toplina mogu biti povezani, ali princip djelovanja topline i hladnoće na kožu posve je drukčiji. Znamo da se na toplini krvne žile šire, a na hladnoći skupljaju. U skladu s time, koža će biti blijeda i suha ili crvena uz pojačano znojenje. Kod osjetljivijih, s fragilnim krvnim žilama, dolazi do pucanja kapilara.

Toplina, osobito kada joj je koža često izložena, može potaknuti aktivaciju upalnih citokina i proteina, što rezultira crvenilom, pojačanom osjetljivošću i svrbežom. Sva postojeća upalna stanja kože mogu se dodatno pogoršati.
Osim toga, toplina uzrokuje širenje krvnih žila, čime se potiče cirkulacija, ali se ujedno povećava i osjetljivost kože na UV oštećenja – čak i kada nismo izravno izloženi sunčevim zrakama. Drugim riječima, toplina nije samo prolazna ljetna nelagoda – ona dubinski mijenja strukturu i funkciju kože, čineći je osjetljivijom, tanjom i podložnijom trajnim oštećenjima.
Zbog svega navedenog, zaštita od sunca ne bi smjela biti sezonski izbor, već svakodnevna navika.

Djelovanje UV zraka ne prestaje nakon ljeta
Prije svega, treba znati da djelovanje UV zraka ne prestaje nakon ljeta, pa ni kada je oblačno. A s obzirom na to da prolazi i kroz staklo, treba ga koristiti i u zatvorenim prostorima. Važno je imati zaštitu protiv UVA i UVB zraka, jer se tako štitimo i protiv starenja, ali i, što je još važnije, protiv karcinoma kože. Tako preveniramo i prijevremeno starenje, i hiperpigmentacije, i neujednačen ten. Naglasila bih i važnost pravovremene SPF zaštite u najranijoj dobi zbog kumulacije UV zraka tijekom života. Dakle, treba koristiti SPF od najranije dobi do kraja života, tijekom cijele godine.

Vitamin C
Uz zaštitu od sunca, suvremena njega kože sve se više temelji na aktivnim sastojcima s regenerativnim i protuupalnim učinkom. Među njima, vitamin C zadržava status zlatnog standarda kada je riječ o prevenciji i ublažavanju znakova starenja.
Ovaj moćni antioksidans učinkovito neutralizira slobodne radikale i štiti kožu od oksidativnog stresa. Osim toga, potiče proizvodnju novog kolagena i pruža snažan protuupalni učinak. Jedna od njegovih ključnih uloga je i inhibicija enzima tirozinaze – čime se sprječava nastanak tamnih mrlja, ali i posvjetljuju već postojeće hiperpigmentacije.
Važno je napomenuti da nisu svi oblici vitamina C jednako stabilni ni učinkoviti.

Dermalogica BioLumin-C linija koristi vrlo stabilan i iskoristiv oblik vitamina C koji nije sklon oksidiranju, efikasniji je i ne iritira kožu. Uz to, u sastavu ima i druge antioksidanse koji djeluju sinergistički te mliječnu kiselinu i peptide. To omogućava bolji transdermalni prijenos i ciljano djelovanje. Riječ je o snažnom anti-age preparatu koji djeluje i na ujednačavanje tena, ali i daje taj toliko traženi glow.
BioLumin-C Heat Aging Protector SPF 50: cjelovita njega i zaštita u jednoj formuli
Dermalogica – brend kojem vjeruju dermatolozi i žene širom svijeta – u svojoj BioLumin-C liniji uspješno objedinjuje prednosti zaštite i regeneracije kože. Najnoviji proizvod iz ove linije, BioLumin-C Heat Aging Protector SPF 50, donosi spoj stabilnog oblika vitamina C i visokog zaštitnog faktora, uz dodatnu inovaciju – zaštitu od toplinskog starenja kože.

BioLumin-C Heat Aging Protector SPF 50 je kombinacija zaštite od UV zračenja s naprednim sastojcima koji se bore protiv starenja kože potaknutog toplinom. Zaštićeni Thermaradiance kompleks uz ultrastabilni vitamin C kombinira ekstrakt peruanske jagode koja kožu štiti od topline i vitamin E, snažan antioksidans koji ujedno poboljšava hidrataciju. Ukratko, vitamin C potiče fotoprotektivno djelovanje SPF-a, a SPF štiti vitamin C od razgradnje. Zajedničkim djelovanjem oni neutraliziraju slobodne radikale, smanjuju oksidativni stres te sprječavaju oštećenja kolagena i elastina.
Osim toga, u formuli se nalaze bisabolol, alantoin i oleosomi šafranike. To su sastojci koji dodatno umiruju i intenzivno hidratiziraju kožu. Zahvaljujući tom pažljivo odabranom spoju, ovaj je proizvod idealan za svakodnevnu uporabu tijekom cijele godine, bez obzira jeste li u uredu, usred gradskih vrućina ili jednostavno uživate u mirnom trenutku pod suncem.